Niedawno na rynek trafiła książka pt. “Ziemia obiecana” Baracka Obamy (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/ziemia-obiecana-barack-obama) dobrze, bo czytanie książki o polityce, która ma prawie 1000 stron może być bardzo ciekawe i pouczające. Wielką zaletą tej oryginalnej autobiografii jest to, że napisał ją go po prostu sam Barack, co jest po prostu boskie.

Czego dowiemy się o Obamie z tej książki?

Mamy fantastyczny szacunek dla Obamy, uważają go za mądrzejszego i ponadprzeciętnie mądrego człowieka, takie światło mądrości w przeciwieństwie do bezkształtnej ciemnej masy dotyczącej populistycznych polityków, którzy uważają tylko ich własny interes, a także ekspansję władzy wewnątrz ich umysłów.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Jeżeli czytaliśmy “Becoming” Michelle Obamy razem z zapartym tchem, to nie powinniśmy się wahać, gdy długo oczekiwana pt. “Ziemia obiecana” Baracka Obamy została wreszcie wydana. O ile Michelle wspomniała, jak to jest wyrosnąć z Chicago “czarnej dzielnicy”, studiować na Harvardzie wśród nielicznych “czarnoskórych”, jak to jest chcieć pogodzić rolę matki z ambicjami zawodowymi, i wreszcie, jak to jest próbować stworzyć tak normalne, jak tylko można.

Co znajdziemy w tej odsłonie?

Barack Obama poświęcił praktycznie całą książkę polityce. To osobnik, który prawie nie pisze o swoim dzieciństwie, a także nie poświęca wiele miejsca swoim relacjom z żoną, choć widać, że bardzo ją kocha. Setki stron to zazwyczaj opowieści o kampanii prezydenckiej, negocjacjach z Miedwiediewem/Putinem, staraniach o przeforsowanie ustawy o swobodnej opiece zdrowotnej, wojnie w Iraku i Afganistanie, kontaktach z przywódcami EU itd. Barack pisze bardzo szczegółowo o katastrofie ekologicznej spowodowanej wyciekiem ropy naftowej z platformy wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia 2010 roku na wybrzeżu Zatoki Florydzkiej. Opowiada o szczególnych zamieszkach w Egipcie, krachu gospodarczym z 2008 roku i następnym spowodowanym przez Grecję w tym sezonie. Ogólnie rzecz biorąc, jest tam mnóstwo szczegółów, o których laik w dziedzinie polityki prawdopodobnie nie będzie musiał wiedzieć, ale między wierszami możemy przeczytać niezwykle głębokie myśli oświeconej osoby.

Jaką wartość niesie ta książka?


To może być książka, która pokazuje wartości, którymi kieruje się autor. To jest naprawdę piękne. Obama pozwolił sobie na użycie tak wielu nazwisk w swojej administracji, bo właśnie temu chciał oddać hołd. Możemy go postrzegać jako lidera, on wcześniej do podejmowania bardzo trudnych decyzji, które nie mogą zadowolić wszystkich.